
Stabilne ceny mieszkań w największych miastach
Autorzy raportu podkreślili, że w sierpniu ceny mieszkań na rynku wtórnym pozostały stabilne w Krakowie, gdzie utrzymały się czwarty miesiąc z rzędu, oraz w Warszawie i Łodzi, gdzie nie wzrosły trzeci miesiąc z rzędu. W Trójmieście natomiast zakończyła się seria trzech miesięcy stabilnych cen. Eksperci sugerują, że w trzech pierwszych miastach wynika to prawdopodobnie z rosnącej podaży mieszkań z drugiej ręki.
Dane z przeszukiwarki Adradar wskazują, że w sierpniu oferta mieszkań wzrosła w Warszawie o 5%, w Krakowie o 3%, a w Łodzi o 2%. Z kolei w Trójmieście oferta zmniejszyła się o 2%. Mimo wzrostu podaży, w Poznaniu (5%) i Wrocławiu (3%) ceny nadal rosły.
Ekspert Wielgo uważa, że jest to efektem wycofania z oferty tańszych mieszkań, co wpłynęło na podwyższenie średniej ceny dostępnych lokali.
Autorzy raportu podkreślają, że podnoszenie cen przez sprzedających jest mało prawdopodobne. Dane z Adradar pokazują, że w sierpniu było około 176,5 tys. unikalnych ofert sprzedaży, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu do lipca i 43% od grudnia 2023 r. To sugeruje, że na rynku pojawia się więcej mieszkań, niż jest na nie chętnych, choć jednocześnie wycofywano z rynku mniej ofert – o 25,5 tys., co stanowi spadek o 25% w porównaniu do lipca.
Od początku roku największe podwyżki cen mieszkań odnotowano w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 10%. Wrocław, Łódź i Poznań zanotowały 7% wzrost, a w Warszawie i Krakowie ceny wzrosły o 5%. Najmniej wzrosły ceny w Trójmieście, o zaledwie 3%.